default-logo
Tel.: +421 910 855 888 | info@nabytokmirek.sk

Stavebný pozemok

Základom každej stavby je samotný pozemok. Môžeme dokonca povedať, že vytvára nosný pilier vašej budúcej stavby. Na každý pozemok sa dá navrhnúť projekt rodinného domu.
Výberu pozemku je potrebné venovať maximum času a plnú vážnosť. Veď práve to bude miesto kde sa rozhodnete prežiť svoj život alebo jeho istú etapu.

Dajte na prvý pocit

Už na prvý pohľad musíte vedieť a cítiť, či pozemok, na ktorom práve stojíte je ten vyvolený. Len vy viete čo potrebujete a hľadáte, preto sa nenechajte nalákať na extra výhodnú cenu alebo si nanútiť niečo, čo by ste neskôr mohli oľutovať.

Lokalita

Práve samotná lokalita vytvára zo stavebného pozemku to čím je. Každý realitný maklér stavia samotnú lokalitu na popredné miesto. To, že pozemok predstavuje váš ideál v tejto chvíli ešte neznamená, že sa to nemôže zmeniť. Je potrebné si pozrieť územný plán, či sa vo vašej blízkosti neplánuje výstavba výškovej budovy, ktorá by vám komplet zatienila pozemok alebo či sa v budúcnosti nebude v jej blízkosti nachádzať diaľnica, ktorá váš momentálny pokoj úplne zruší. Nebojte sa pýtať na rôzne obmedzenia poprípade plány výstavby. Je to predsa oblasť kde plánujete žiť.

Aké sú vhodné parametre pozemku?

Táto otázka sa vyskytuje najčastejšie pri mladých ľuďoch, ktorý ešte len hľadajú pozemok. Definovať tieto rozmery alebo aj jeho sklon je nemožné a samozrejme nefér. Každý z nás má iné predstavy a požiadavky na svoj budúci pozemok ako aj dom. Musíte však brať do úvahy veľkosť vášho plánovaného domu. V prípade, že chcete stavať luxusnú vilu tak 600m2 bude málo a váš dom by nevyzeral na takomto pozemku najlepšie. Pokiaľ ste si vybrali pozemok, ktorý je mierne svahovitý, rovnako sa ho nemusíte obávať. Je potrebné len zvoliť vhodný projekt, ktorý by zdanlivú nevýhodu zmenil na jeho najväčšiu výhodu.

Sú dostupné inžinierske siete výhodou?

Rozhodne áno. Inžinierske siete predstavujú elektrinu, plyn, vodu, kanalizáciu či iné káblové prípojky. Pri výstavbe nových lokalít sa tieto inžinierske siete zavádzajú hromadne ešte na holích pozemkoch. Čo je jednak jednoduchšie, rýchlejšie a hlavne aj lacnejšie. Inžinierske siete zvyšujú cenu samotného pozemku no stáva sa, že sa na niektorých pozemkoch nenachádzajú. Obzvlášť keď sa jedná o pozemok, ktorý spočiatku nebol stavebným pozemkom. V súčasnosti to však nie je žiadny problém a aj tento problém je riešiteľný, avšak je potrebné sa pripraviť na navýšenie nákladov a samozrejme aj na istý čas vybavovačiek na úradoch čo vám môže predĺžiť čas na začatie samotnej stavby.

Nepodceňujte žiaden z faktorov pri výbere pozemku. Predsa len je to miesto kde možno raz budete vychovávať svoje deti .

Mohlo by vas zaujímat