default-logo
Tel.: +421 910 855 888 | info@nabytokmirek.sk

5 krokov ku stavbe domu

Stavba vášho nového domu začína podstatne skôr ako keď sa vykopáva základ. Ak sa aj vy chcete vyhnúť nákladným chybám počas celého procesu stavby, začnite aj vy dodržiavať základné kroky.

1 Naplánujte si svoj rozpočet

V prvom kroku si musíte stanoviť vaše finančné možnosti, koľko si môžete dovoliť minúť na jednotlivé časti. Nezabúdajte, že niečo bude stáť samotný projekt ako aj stavebné povolenie. Zhodnoťte svoje finančné možnosti poprípade sa informujte po prípadných stavebných úveroch a hypotékach. Zistite si do detailov akú sumu vám môžu poskytnúť a akú sumu budete môcť čerpať z vlastných zdrojov. Od tohto kroku sa následne bude odvíjať aj váš projekt a následne aj samotná stavba.

2 Vyberte si svoj priestor

Predtým než začnete riešiť samotný projekt domu, je neodmysliteľnou súčasťou samotný pozemok. Či už patríte do skupiny ľudí, ktorý obľubujú vidiek alebo uprednostňujete okrajovú časť mesta. Predovšetkým sa snažte využiť detailne čo váš pozemok ponúka. Rovnako nezabudnite detailne preskúmať faktory ako je zloženie pôdy, odvodňovanie, územné a stavebné predpisy v danej oblasti.

3 Zostavte si svoj tím

Ak nie ste stavebný odborník, budete potrebovať tím odborníkov, ktorý vám váš dom navrhnú a následne postavia. Kľúčovými osobami sú architekt, staviteľ (hlavný majster) a stavebný dozor. Rovnako si môžete vybrať stavebnú firmu, ktorá vám postaví dom na kľúč .

4 Výber projektu

V súčasnosti si môžete vybrať zo širokej ponuky katalógových projektov. Tie sú zvyčajne aj ponúkané za znížené poprípade za akciové ceny. No pokojne sa môže stať, že žiadny z týchto domov nebude vyhovovať vašim požiadavkám. V tom prípade je potrebné osloviť architekta, ktorému presne popíšete svoje požiadavky a on vám vytvorí projekt podľa vašich predstáv. Nesmiete však zabudnúť na dispozičné riešenie pozemku. Aj keď projekt na mieru je v mnohých prípadoch lepší, keďže sa projekt prispôsobí vám a nie opačne, jeho cena je podstatne vyššia ako cena katalógového projektu

Rodinný dom vo svahu

Rodinný dom vo svahu

5 Finálne dojednanie zmluvy

Je dôležité aby v zmluve boli obsiahnuté všetky podmienky a práce, ktoré sa budú realizovať. Je dobré ak je tam uvedené aj dátumové ohraničenie. Tak si budete môcť jednoduchšie odkontrolovať ako prebieha samotná stavba, a či sa spĺňajú plány. Dôležitým faktom je aj obsiahnuť do zmluvy prípadne zmeny, ktoré sa realizovali poprípade budú realizovať.

Projekt domu vo svahu

Projekt domu vo svahu

 

Dom vo svahu - Lorinčík

Dom vo svahu – Lorinčík

 

Mohlo by vas zaujímat