default-logo
Tel.: +421 910 855 888 | info@nabytokmirek.sk

Vzhľad domu – fasáda domu

Fasáda – na prvý pohľad si tvoríme názor.

To, čím nás rodinný dom reprezentuje voči okoliu, susedom je jednoducho povedané jeho exteriér. Vzhľad je v mnohých prípadoch prvým kritériom pri hľadaní rodinného domu, a to úplne pochopiteľne. Prečo tiež študovať a zisťovať podrobnosti o rodinnom dome, ktorý sa mi nepáči?

Ponúkame vám Pár rád, načo si dať pozor, aby ste sa vyhli chybám .

Kde chceme stavať ? Lokalita a pozemok

Nie každý rodinný dom je vhodný kamkoľvek. Určitý typ rodinného domu bude vhodný do mesta, iný na vidiek kde je vhodné zohľadniť, či sa jedná o charakter horskej či nížinnej krajiny. U konkrétneho stavebného pozemku je potrebné si zistiť, či alebo aké sú v území pláne stanovené regulatívy pre výstavbu pri domovej výstavbe to štatistický býva maximálna výška do 8,8 m. Fasada 1

V jednoduchosti je sila i krása

K tomu nie je snáď ani potrebné čokoľvek dodávať,  veľa moderných nadčasových projektov majú hranaté jednoduché a nadčasové tvary, rodiny dom ma byť hlavné vkusný účelný a spĺňať základné potreby domácnosti .

Kompaktnosť a účelnosť stavby šetrí priestor

Prílišná členitosť rodinného domu často nevytvára plnohodnotne využiteľné priestory, ale často obyčajné výklenky, s ktorými si následne nevieme rady. Najúčelnejšie dispozície bývajú často súčasne tými najjednoduchšími. Majte na mysli že každý balkón , výklenok , špic sú nadbytočné náklady pre projektanta, dizajnéra aj samotných stavbárov. Veľa krát tento prvok po čase klienta aj omrzí .

Kompaktnosť stavby šetrí energiu

Čím menšia plocha fasády – tým menšie tepelné straty a väčšia úspora = menšie nároky na vykurovanie. Do budúcna je potrebné sa pozerať ja na tento faktor najme pri stála zväčšujúcej sa cena za plyn, elektriku ale aj tuhé palivo ako sú uhlie alebo drevo.  Dôležitá je súčasne orientácia otvorov na svetové strany – na severnej strane bude mať okno väčšiu stratu ako na slnečnej južnej. Zelený dom

Kompaktnosť stavby znižuje riziko chýb a porúch

Tak  ako v živote, tak aj pri stavbe domu platí jednoduché pravidlo čím je stavba členitejšie, vyskytujú sa na nej zložité napojenia obvodových konštrukcií, tým častejšie je u rodinného domu výskyt stavebných vád – napríklad poruchy izolácie, zamokanie a tepelné úniky .

Minimalizujte  prestupy na  streche

Každý prestup (teda narušenia celistvosti strešného plášťa) je potenciálnym miestom zatekania a tepelných mostov (miestom so zvýšeným množstvom strát tepla).

Okná , aký tvar a veľkosť ?

Veľké presklenie miestností je určite príjemné, efektné a veľmi príťažlivé  na celkový dizajn a charakter domu , ale nemusí byť ideálne – v letných mesiacoch sa môže rodinný dom prehrievať a v  zime neúmerne ochladzovať. Takže je potrebné vykoná klimatizácia alebo dokonalé podlahové vykurovanie. Preto je potreba okná vhodne orientovať a súčasne nezabudnúť na vhodné tienenie.

Pri okná platí pravidlo , že jedno veľké okno je z mnohých dôvodov vhodnejšie, než množstvo malých.Fasada 3

Použité materiály na stavbu domu

Je mnoho variant, a materiály nájdeme za nižšie ale vyššie ceny, dôležite sú recenzie čítajte na internete aké skúsenosti majú a aký materiál odporúčajú kolegovia ktorý tak isto sa pustili do stavby domu . Použité materiály na fasáde by mali predovšetkým zaručovať stálosť proti poveternostným vplyvom. Opatrnosť je potrebná predovšetkým pri voľbe dreveného obkladu vo väčšom rozsahu – voľba a kvalita dreva, prvotné ošetrenie a priebežná údržba majú zásadný vplyv na jeho životnosť.

 

Mohlo by vas zaujímat