default-logo
Tel.: +421 910 855 888 | info@nabytokmirek.sk

 

Projekty domov

Bez projektu domu nie je možné začať s jeho výstavbou. Avšak naprojektovať rodinný dom nie je vôbec jednoduché. Splniť všetky požiadavky na kvalitu a dizajn domov, ktoré budú svojim budúcim majiteľom vyhovovať vo všetkých požiadavkách, je zložitou, no nie nesplniteľnou úlohou. Medzi základné požiadavky na projekty domov patrí ekologickosť, estetika, funkčnosť a samozrejme aj finančné požiadavky. K dobrému projektu rodinného domu sú tiež potrebné aj znalosti v oblasti architektúry a stavebné skúsenosti. Projekt domu musí byť vypracovaný na vysokej technickej úrovni tak, aby bola stavba rodinného domu realizovateľná bez akýchkoľvek problémov, pretože aj konštrukčná stránka je pri stavbách akéhokoľvek typu veľmi dôležitá.

 

Ako si vybrať projekt domu?

Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú projektovaním domov majú vo svojej ponuke už naprojektované rodinné domy, z ktorých si každý záujemca o nové bývanie môže vybrať. Vyberať si z už naprojektovaných domov má neskutočné množstvo výhod. K hlavným výhodám patrí samozrejme úspora času. Keďže projekt je už hotový, nemusíte na neho čakať dlhú domu. Dlhšia čakacia doba býva napríklad pri situácii, kedy necháte dom naprojektovať projektantovi, alebo architektovi.

Kvalita a rozsah projektov domov sú na vysokej úrovni. Projekt rodinného domu je zložený z viacerých častí, ide o projekt architektúry, statiky, vodoinštalácie, vykurovania a pod. Hoci je projekt rodinného domu už vyhotovený, je možné ho podľa požiadaviek záujemcu zmeniť. Je logické, že zmeny si vyžadujú aj čas, preto bude nutné za projektom čakať dlhšiu dobu. Jednoznačnou výhodou však je, že firmy, ktoré sa orientujú na projektovanie rodinných domov, reagujú na nároky svojich zákazníkov pružne. Nechýba im ochota prispôsobiť projekt podľa požiadaviek, ktoré kladú budúci majitelia rodinného domu.

 

Ktoré skutočnosti brať pri výbere projektu domu do úvahy?

Všetci dobre vieme, že existujú rôzne typy domov. Veľké, stredné, malé, vily, rezidencie, či v súčasnosti veľmi obľúbené bungalovy. Všetky tieto typy domov sú naprojektované, a tak ak túžite po novom dome, stačí si len správne zvoliť projekt, ktorý splní všetky vaše túžby o budúcom bývaní. Ale ktoré skutočnosti je potrebné pri výbere projektu rodinného domu zvážiť?

-          Veľkosť stavebného pozemku. Veľkosť stavebného pozemku je pri výbere domu veľmi dôležitá. Ak je stavebná parcela dostatočne veľká, je možné si vybrať aj veľký rodinný dom, alebo bungalov. Netreba zabúdať na to, že je pekné mať pri dome aj záhradu, a ak nebude garáž vstavaná v samotnom dome, je nutné nechať priestor na pozemku aj na parkovanie áut. Veľkosť domu je jednoducho nutné prispôsobiť veľkosti stavebného pozemku. Veľkosť domu je potrebné riešiť aj z iného dôvodu. Predsa 5 až 6 – člennej rodine nebude stačiť k pohodlnému bývaniu malý dom. Veľkosť domu je potrebné vyberať aj podľa počtu osôb, ktoré v ňom budú bývať.

-          Dispozičné riešenie domu. Pri výbere domu je potrebné zvažovať aj jeho dispozičné riešenie, ktoré závisí aj od stavebného pozemku. Pozemok môže byť rovinatý, ale aj svahovitý, preto je potrebné zvoliť taký projekt domu, ktorý bude možné na danej parcele realizovať.

-          Finančné možnosti. Každému je snáď jasné, že stavať dom je nákladná záležitosť. Preto si ujasnite Vaše finančné možnosti a určte si cenový strop. A v tejto kategórii si vyberajte aj domy. Nevyberajte si vilu, ak na jej výstavbu nemáte peňažné prostriedky.

-          Estetika a celkový vzhľad domu. Aj malý dom môže byť pekný a naopak, aj honosná rezidencia nemusí vyzerať v kontexte s okolím dobre. Ak chcete, aby Váš dom pôsobil pekne a esteticky, je potrebné nad jeho vzhľadom popremýšľať. Nie všetky domy sa hodia do každého prostredia. Vybrať si môžete z projektov domov, ktoré sú veľmi moderné, alebo aj z domov, ktoré pôsobia viac klasicky, dalo by sa povedať, že vidiecky.

Postup pri projektovaní domov.

 

Zvyčajne celkový projekt domu pozostáva z projektu pre územné rozhodnutie, projektu pre stavebné rozhodnutie a zo samotného projektu na realizáciu stavby.

K realizácii stavby je potrebné získať územné rozhodnutie, preto je nutné vypracovať projekt pre územné rozhodnutie, ktorý slúži ako podklad k jeho získaniu. Projekt pre stavebné povolenie je rovnako dôležitý a rieši sa v ňom osadenie samotného domu na stavebnej parcele. Dôležité sú odstupy – od iných domov, od hraníc pozemku, od ulice.

Za najdôležitejší však možno považovať projekt na realizáciu stavby.

Projekt na realizáciu stavby pozostáva zvyčajne z viacerých častí. Ide o architektonický projekt, konštrukčný projekt, projekt inštalácie vody, kúrenia, kanalizácie a projekt elektrických inštalácií. Projekt na realizáciu stavby rieši stavbu rodinného domu do úplných podrobností.

Architektonický projekt  pozostáva z technickej správy, z výkresov, nájdete v ňom všetky pôdorysy, pohľady, popis materiálu, skrátka všetky skutočnosti, ktoré vypovedajú o dizajne navrhovaného domu.

Konštrukčný projekt je zameraný sa statiku. Obsahuje konštrukčné riešenia, technický popis stavby, informácie o skladbách stropov, informácie o schodiskách a rôzne iné skutočnosti, ktoré sa dotýkajú statiky a konštrukcie.

Projekt inštalácie vody, kúrenia a kanalizácie obsahuje všetky podrobnosti o inštalácii vody, kúrenia, kanalizácie, alebo aj rozvodu plynu. V projekte sa nachádzajú podrobné opisy, schémy a výkresy, v ktorých sú uvedené všetky potrebné informácie.

Projekt elektroinštalácie je zameraný na elektrické rozvody, rozmiestnenie zásuviek a svetelnú inštaláciu.

 

Odporúčame

Katalógové projekty rodinných domov, bungalovy, nízkoenergetické, pasívne a inteligentné domy
Projekty domov

ARD Projekt - Projektovanie rodinných domov

Mohlo by vas zaujímat