default-logo
Tel.: +421 910 855 888 | info@nabytokmirek.sk

Tepelná izolácia z vnútornej strany

Bývanie v krásnej budove je snom mnohých ľudí. Avšak v historických stavbách, kde sa zakazuje zateplenie vonkajšej fasády vzniká nočná mora v podobe prievanu, studených stien, ale vysokých nákladov na vykurovanie. V tomto prípade, sa odporúča zateplenie z vnútra.

Už 5 cm izolácie z vnútornej strany dokáže dostatočne utesniť mury v typicky starej budove a znížiť tak náklady až o polovicu.

Rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou izoláciou.

Izolácia z vnútornej strany sa odporúča prevažne pri konzervovaní stavby alebo v prípade keď vám „susedské dohody“ zakazujú vonkajšiu izoláciu. Vo všeobecnosti však platí, že vonkajšia izolácia je účinnejšia, pretože tepelné mosty ako je aj stropné spojenie je uložené nižšie. Výnimkou sú sporadicky vykurované alebo čiastočne vykurované budovy. Tu je vnútorná izolácia ekonomickejšia.

Izolácia vzduchotesnou fóliou

Pre izoláciu sú izolačné panely pripevnené k stene. Niekedy sa pri tom používa aj nosná konštrukcia. Medzi bežné izolačné materiály sa používa polystyrén alebo minerálna vlna. Minerálna vlna je dobrou požiarnou ochranou a tiež má veľmi dobré zvukovo izolačné vlastnosti. Následne sa na základný izolačný materiál viaže parotesná zábrana v podobe fólie. Tieto vzduchotesné fólie zaisťujú aby žiadna vlhkosť neprenikla za izoláciu. Konečnou vrstvou je sadrokartónová doska.

Priedušná alternatíva

O niečo drahšie, no stále výhodnou alternatívou sú aj „klimatizované dosky“, ktoré sa vyrábajú z kremičitanu vápenatého. Tento vápenatý minerál pôsobí ako regulátor prirodzenej vlhkosti. To znamená, že v zime berie vlhkosť zo vzduchu, ktorú následne v lete uvoľňuje. Taktiež sa používa perlit alebo panely s minerálnou výplňou.

Prírodná izolácia

Pokiaľ chcete zatepľovať z výlučne z prírodných materiálov môžete pre vnútornú izoláciu použiť dosky z korku, penového skla poprípade konope. Najlacnejšia a najčistejšia energia je usporená energia.

 

Mohlo by vas zaujímat