default-logo
Tel.: +421 910 855 888 | info@nabytokmirek.sk

Ako si správne vybrať strechu ?

Ktorá strecha sa najviac hodí na váš dom? Táto otázka je vhodná pre novostavby ako aj pre budovy v štádiu rekonštrukcie. Postupom času sa tvar striech ako aj ich konštrukcia vyvíjali, niektoré dokonca nabrali nádych moderného dizajnu.

Skôr než si vyberiete svoju strechu je dôležité zistiť či v danej oblasti nie sú predpísané normy na druh striech. Je potrebné zistiť či už nie je vopred zadefinovaný tvar strechy, uhol sklonu, strešná krytina poprípade orientácia strechy.

V oblastiach kde sú predurčené stavby so sedlovou strechou, postaviť dom, ktorý by mal plochú strechu môže byť trochu problém.

V súčasnej dobe sú trendom strechy s nízkym sklonom. To zjednodušuje stavbu a súčasne aj znižuje náklady na výstavbu. Avšak ak uvažujete neskôr o vytvorení podkrovnej izby v prípade nízkeho sklonu strechy to môže byť problém. Ak uvažujete o podkrovnom bývaní voľte strmší sklon strechy.

Zaujímavým riešením sú aj šikmé strechy. V prípade obývacieho priestoru pod šikmou strechou môžete inštaláciou strešných okien výrazne presvetliť interiér. Môžete tiež zvoliť aj rôzne vikiere, ktoré otvárajú možnosť pre individuálny dizajn. Vikiere bohužiaľ znamenajú vyššie stavebné náklady a je potrebné zabezpečiť dostatočnú izoláciu a zabrániť tak úniku tepla.

Dlhodobým trendom sú moderné ploché strechy. Stavby s plochou strechou môžu byť navrhnuté tak, že strecha bude tvoriť strešnú terasu. Rovnako môžete plochou strechou architektonicky zvýrazniť váš dom a hodia sa aj pre inštaláciu fotovoltaických systémov.

Valbová strecha zodpovedá tvaru sedlovej strechy . jej konštrukcia je však trochu náročnejšia, keďže je valbová strecha zošikmená po všetkých stranách pôdorysu.

Manzardová strecha patrí medzi konštrukčne náročnejšie . Zvyčajne svojou vysokou konštrukciou má k dispozícií uzol a jeho spodná časť sa viac strmo zväčšuje ako jeho horná časť. Jeho nevýhodou je mohutný vzhľad, no na druhej strane svojimi dispozíciami zväčšuje obytný priestor podkrovia.

Správny výber strechy zaručí bezproblémové bývanie na celý život.

Mohlo by vas zaujímat